Atrakcje

Stegna

Stegna to nadmorska wieś w województwie pomorskim, chętnie odwiedzana przez turystów. Ale malowniczy nadmorski krajobraz, piękny las i urocza okolica to nie jedyne atrakcje tej miejscowości…

 

Muzeum Bursztynowa Komnata

ul. Gdańska 64, Stegna

Jeżeli chcecie zobaczyć bogatą kolekcję brył złocistego bursztynu, dowiedzieć się, jak można rozpoznać ten surowiec, poznać historię legendarnej Bursztynowej Komnaty, ujrzeć drzewo, które ocieka “złotem bałtyku”, lub posłuchać, jak ono powstaje, powinniście udać się właśnie tam! Obiekt prowadzony przez pana Wojciecha Głodzika, który powiększa swoją kolekcję bursztynu od 15 lat, znajduje się przy ulicy Gdańskiej 64. Muzeum jest otwarte od czerwca do sierpnia w godzinach 10:00 - 19:00, a w maju i wrześniu 11:00 - 17:00.

Park linowy Zegarowscy

ul.Gdańska 12, Stegna

Kiedy błękitne niebo nad Bałtykiem zasnują chmury, lub nie macie ochoty na całodniowe plażowanie, zapraszamy do Parku linowego Zegarowscy! Czeka tu na Was 6 tras do przejścia o różnym stopniu trudności, duży plac zabaw dla młodszych dzieci i profesjonalni instruktorzy. Na początku każdy uczestnik otrzymuje sprzęt alpinistyczny i przechodzi obowiązkowe szkolenie, zanim zacznie zabawę. Po przejściu wybranej trasy można usiąść w barze z przekąskami i odpocząć popijając kawę. Park posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. 

Art Inwazja Owadów

ul. Rybacka 11c, Jantar

Jeżeli szukacie fajnego miejsca, w którym, wraz z rodziną, ciekawie spędzilibyście czas (przy okazji trochę się ucząc), wybierzcie się do parku rozrywki Art Inwazja Owadów! Zobaczycie tam niezwykłe, wielkie rzeźby owadów, salę entomologiczną, żywe owady z różnych stron świata, a także te zatopione w formalinie; posłuchacie pasjonującego wykładu oraz przejdziecie tory sprawnościowe. Ponadto całe to miejsce zostało zbudowane z materiałów recyklingowych, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowym.

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof (muzeum)

ul. Muzealna 6, Sztutowo ~ 5 km

Jeżeli ciekawi Was historia, zwłaszcza II wojny światowej, pojedźcie odwiedzić miejscowość Sztutowo, położoną bardzo blisko Stegny. Znajduje się tam dawny, niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof - jeden z pierwszych takich placówek. Poznacie tam smutne życie więźniów (Polaków, Żydów, Rosjan, Estończyków, Hiszpanów), zobaczycie baraki, w których mieszkali, a także wiele innych budynków. W obozie jest również niedawno założone kino, w którym (za niewielką opłatą) można obejrzeć dokumentalny film o życiu w takim miejscu. Nie zaleca się przyprowadzania dzieci do lat 13.
Muzeum można codziennie zwiedzać:
maj - wrzesień: 8:00 - 18:00
październik - kwiecień: 8:00 - 15:00 

Szkoła windsurfingu

ul. Niska 7, Krynica Morska
~ 24 km

Jeśli jesteście wyjątkowymi amatorami sportów wodnych, nie boicie się wody ani wyzwań, spróbujcie swych sił w windsurfingu! W Krynicy Morskiej działa szkółka “Windsport”, w której czekają na Was doświadczeni instruktorzy, deski o wyporności od 112 do 220 litrów, kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz lekcje kitesurfingu, które są organizowane od 2012 roku.

Malbork

Zamek Krzyżacki

Będąc w Stegnie warto odwiedzić Malbork - niedalekie miasto ze słynnym Zamkiem Krzyżackim. Jest to jeden z największych w Europie zamków - ma 18 ha powierzchni i składa się z 3 części; Zamek Wysoki był siedzibą konwentu, Średni mieścił rezydencje wielkiego mistrza, a Przedzamcze - rejon gospodarczy. Przed rozbiorami zamek należał do polskich królów. Jest on wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. 

Jeśli tylko chcecie, możecie udać się, wraz z przewodnikiem, na “nocne zwiedzanie”. Co roku organizowane są tam pokazy walk rycerskich i “spektakl” na świeżym powietrzu pt. “Światło i dźwięk” - wielkie widowisko, które przenosi turystę w czasy średniowiecza. 

Gdańsk

Miasto wojewódzkie

Ponad 1000 - letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto “Bałtyckiej Europy”:

Ratusz Główny - zbudowany w 1382 roku Ratusz miał o jedną kondygnację mniej, niż obecnie, a w jego piwnicach trzymano więźniów. W 1561 wieżę ozdobiono złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. W ten sposób Ratusz stał się najwyższym na świecie pomnikiem króla.

Żuraw - tak od 1367 roku zaczęto nazywać bramę od strony Motławy. Obecną postać dźwig uzyskał po pożarze, w latach 1442 - 1444. Na odbudowę (utrudnianą przez Krzyżaków) opodatkowało się całe miasto. Żuraw służył do wyładunku ciężkich towarów.
Kościół Mariacki (Bazylika Mariacka) - 35-ty na świecie (co do wielkości) kościół. Ponieważ wszystkie większe od niego są zbudowane z kamienia, jest on największą na świecie świątynią zbudowaną z cegły.Wieża Mariacka jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta. 

Kanał Ostródzko - Elbląski

Pochylnie i śluzy

Kanał Ostródzko - Elbląski to światowej klasy zabytek (zaprojektowany przez Jakoba Georga Steenke), ciekawy przykład hydrotechniczny i unikalny system wodny łączący kilka zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Polega on na pokonywaniu 100 - metrowej, prawie naturalnie występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Za początek Kanału uważa się jezioro Drużno.

Elbląg

Elbląg jest miastem założonym przez Krzyżaków w 1237 roku. Jego burzliwa historia bardzo wpłynęła na różnorodność zabudowy. Warte zwiedzenia jest piękne Stare Miasto z zachowanymi gotyckimi budowlami. Miasto to jest połączone z Ostródą historycznym kanałem Ostródzko - Elbląskim. Posiada także port - stamtąd możecie popłynąć w rejs min. do Fromborka, Krynicy Morskiej, a nawet do Kaliningradu.